EN

Makineler İstiklal Marşı'nı Söyledi!

16.03.2021, Cumartesi
Tezmaksan Makina'nın Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Kapasitematik Yazılımı, CNC makinesine (makine) İstiklal Marşı'nı okuttu. MAKTEK fuarında sergilenen SW modelinin talaşlı imalat sırasında çıkardığı sesler kayıt altına alınarak CNC makinesine yüklenmiştir. Böylece işleme sırasında İstiklal Marşı'nın melodisi görsel ve duyusal bir gösteri oluşturdu.

Endüstri 4.0 olarak da bilinen Dördüncü Sanayi Devrimi, son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir konu haline geldi. Üretimde yapay zekaya dayanan bu olgu, bir makinenin neler yapabileceğini ortaya koyuyor. Bu devrimde sadece üreten değil inisiyatif alan makinelerle de karşılaşıyoruz. Bu düşünce insanları tedirgin etse de, bu işleve sahip makinelerin gelecekte hayatımızı çok daha kolaylaştıracağı şüphesizdir.

DÖNGÜ SESLERİ NOTLARA YAYINLANDI

Endüstri 4.0'a etki eden Tezmaksan Makina, Yapay Zeka konusunda keyifli bir projeye imza attı. İstiklal Marşı, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen Kapasitans Yazılımı ile CNC makinesine (makineye) söylendi. MAKTEK fuarında sergilenen SW modelinin talaşlı imalat sırasında çıkardığı sesler kayıt altına alındı. Farklı dönemlerde ortaya çıkan bu sesler Capacitymatik Yazılımı ile İstiklal Marşı'nın notalarına çevrilerek CNC makinesine yüklendi. Böylece SW modeli, işleme sırasında İstiklal Marşı'nın melodisini ortaya çıkardı.

Haberler