EN

ASV: KAPASİTEMATİK İLE DOĞRU VERİLERE ULAŞIYOR, HIZLI ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ

20.03.2022, Salı
asv satış be iş geliştirme müdürü.PNG (894 KB)
1964 yılında kurulan ASV; otomotiv, beyaz eşya, savunma sanayi ve tarım ekipmanları sektörlerinde, üreticilerin direkt üretim bantlarına ürün sevkiyatlarının yanı sıra otomotiv yedek parça piyasasına da ürün üretiyor. Proje bazlı çalışan
firma, faaliyetlerini Esenyurt’ta kurulu 3.000 metrekare alana sahip fabrikasında, 33 adet CNC tezgâh ile sürdürüyor.

Firmanın Tezmaksan ile yolu ise 1993 yılında ilk CNC Torna tezgâhları olan GOODWAY / GCL-2L almalarıyla kesişiyor. “30 yılı aşkın süredir beraber olduğumuz bu yolda memnuniyetimizi her zaman dile getirdik” diyen ASV Satış ve İş Geliştirme Müdürü Kıvanç Zafer Karaçak, Tezmaksan’ın Kapasitematik hizmetiyle ilgili sorularımızı şöyle yanıtlıyor:Kapasitematik kullanmaya ne zaman başladınız?

Projeye 19 Ocak 2022 tarihinde Tezmaksan ekibiyle beraber başladık. Şubat - Mart arasında toplamda 6 CNC’ye kablolama yaparak veri akışını sağladık. Tam randımanlı kullanmaya başlamamız ve bizlere ilk raporun gelmesi 19 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşti. Gündüz ve gece vardiyaları günlük olarak ayrıntılı raporlandı ve kullanılan ERP programı ile entegre edilerek farklılık raporlamaları analiz edildi.

Kapasitematik kullanmanız iş süreçlerine ve üretiminize nasıl yansıdı? Size getirdiği avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Öncelikle seri şartlarda oluşan plansız duruşların operatörden bağımsız zaman analizlerini yapabiliyoruz.Bununla beraber Kapasitematik makinelerin çalışması sırasında anlık olarak verim oranlarının takibine de olanak veriyor, raporlarla da bunu veri olarak depolayabiliyoruz. Tüm bunların ışığında analizlerimizi daha doğru verilere göre yapabiliyor, hızlı ve kalıcı çözümleri daha efektif olarak değerlendirebiliyoruz.  

Kapasitematik kullanımından sonra üretiminizde nasıl sonuçlar gözlemlediniz?

Üretim için ürün kalitesindensonraki en önemli unsur olan işleme süresini her bir parça için günlük raporlarda analiz
edebildiğimiz için, en ufak süre değişimlerine müdahale ve/veya düzeltme yaparak maliyetlerdeki düşüşü raporlayabiliyoruz.

İnsan kaynağı yönetiminde ne gibi değişiklikler yaptınız?

Operatörlerin de verimliliklerini analiz edebildiğimiz için hangi tezgâhta kimin daha verimli çalıştığını belirleyebiliyoruz.Operatör arkadaşlarımızın da verimli olduğu yerde daha istekli çalıştığını gözlemledik.
Kapasitematik’in arayüzünden memnun musunuz?

Kullanımı konusunda neler söylemek istersiniz ve tavsiye eder misiniz? 

Sade şık ve basit bir arayüze sahip, aranılan bir şeyi kolaylıkla buluyoruz. Bu nedenle talaşlı imalat sektöründe faaliyet
gösteren firmalara Kapasitematik’i tavsiye ederiz.

Haberler