EN

Keba Üretim Müdürü Sezer Çintan: “KAPASİTEMATİK ile üretim alanınızdan hiç kopmuyorsunuz”

16.03.2021, Cumartesi
KEBA Üretim Müdürü Sezer Çintan: “Üretim ciddi bir iş, bu işi yapıyorsanız varsayımlarla hareket edemezsiniz. Parkurunuzda onlarca tezgah varsa, her birinin; kaç adet parçayı ne kadar sürede işlediğini bilmek istersiniz. KAPASİTEMATİK, kullanıcıya tam da bu fırsatları sunuyor. İnternet olan her yerden üretiminizin her aşamasını raporlarla takip ediyor ve gerekli yerlerde müdahale edebiliyorsunuz. Böylece işinizi şansa bırakmıyorsunuz…”

Keba üretim

Firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Üretim faaliyetine 2006’da başladık. 40 yılı aşkın su pompası ve OEM tedarikçiliğini yapan Arslan Oto’nun konusunda uzman kadrosunu bünyemizde kattık.  Bünyemizde Keba Otomotiv, Keba Egzoz ve Keba Döküm markalarını bulunduruyoruz. 4.000’i kapalı olmak üzere toplam 8.000 metrekarelik bir alanda 70 kişilik personelle üretim ve satış faaliyetlerini yürütmekteyiz.

 Nerelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? ​

Üretimimizin yüzde 65’ini Keba markası ile direkt olarak 42 ülkeye ihraç etmekteyiz. Yüzde 20’sini de OEM ve OES müşterileri tedarik etmektedir.

Üretimde kaliteyi nasıl sağlıyorsunuz? 

Günümüz ekonomisinde herkes maliyetlerini düşürerek tasarruf etmek durumundadır. İşte bu yüzden Keba olarak müşterilerimize yüksek kalitede ürünü, uygun fiyata sunabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tasarruf amacı ile kullanılan ucuz fakat kalitesiz ürünler çabuk arızalandığından müşteriye, tasarruf yerine zaman ve daha fazla para kaybettirmektedir. Ve bu yüzden Keba olarak diyoruz ki “kalite daima kazanır.” Zaten hedefimiz de 2023 yılında bağımsız yedek parça piyasasında dünyada ilk 3’e girmektir. ,

Üretimde “asla vazgeçmeyiz” dediğiniz alışkanlıklardan bahsedelim mi biraz da? 

Her şeyden önce konusunda uzman, tecrübeli iş gücümüz var. Biz de firma olarak bu tecrübeyi kalite ile buluşturduk. Tüm Keba markalı ürünlerin hammaddeden mamul haline gelene kadarki süreçleri Keba’nın tecrübeli ve uzman ekibinin kontrolü altında gerçekleşir.

 Bu aşamalarda tüm ürünler yüzde 100 sızdırmazlık testinden geçmektedir. Keba; test makinaları sayesinde, pompanın motor üzerindeki çalışma simülasyonu da dahil olmak üzere, -25 C°’de sızdırmazlık testi ve ömür testi gibi testleri kendi bünyesinde yapabilme kabiliyetine sahip nadir firmalardan biridir. Bu sebeple firmamız, sürekli süreç iyileştirme ve en yeni teknolojileri takip edip sahip olmanın peşinden koşmaktadır. 

TEZMAKSAN teknolojileriyle de bu noktada mı tanıştınız? 

Sizin de gördüğünüz gibi parkurumuz TEZMAKSAN markalarıyla dolu… İşbirliğimiz 2011 yılında başladı. TEZMAKSAN’dan ilk olarak Goodway GLS 2000 aldık. Şu an aralarında Finetech, Goodway, Brother’ın aralarında olduğu 10 tezgahımız var TEZMAKSAN’dan… Gerek yaptıkları işin ciddiyetinde olmaları gerek ise müşterileri odaklı çalışmaları sebebiyle bu işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz. Herhangi bir konuda, TEZMAKSAN’dan iletişime geçtiğimiz muhataplarımızla sorunları çözebiliyoruz. 
 

z3.png (322 KB)Yepyeni bir uygulama… Nasıl ikna oldunuz? 

Parkurumuzda 10 adedi TEZMAKSAN markası olmak üzere onlarca tezgah var.

Talaşlı imalat yapan firmalar, tezgahlardan verileri temin etmeye ve gerekli durumlarda üretime müdahale etmeye ihtiyaç duyar.

Bize gerçekleştirilen sunum ve gösterilen örneklerle bu sistem, bütün tezgahları takip etme imkanı sağlıyordu.

Tezgahlardan gelen verileri çeşitli formatlarda almak çok cazip geldi. Sonuçta Keba olarak teknolojiye ve gelişime çok açığız. 

KAPASİTEMATİK üretim alanınıza neler getirdi? Memnun musunuz?

Üretim ciddi bir iş ve siz bu işi yapıyorsanız varsayımla hareket edemezsiniz. Onları kullanan operatörler de robot değil, her zaman bir hata ya da yanılma payı olabilir. En net veriye ulaşmak çok önemli… İşte KAPASİTEMATİK de kullanıcısına bu imkanı sunuyor. Tezgahların hangi parçayı, ne kadar sürede ve kaç adet olarak işlediğini izleyebiliyorsunuz. Üretim aşamasında olanlar, olması gerekenler, olmaması gerekenler ayrıntılı raporlar halinde ekrana geliyor. Olmaması gerekenlere anında müdahale edebiliyorsunuz. İnternet olan her ortamdan bu raporları inceleyebiliyor, verileri izleyebiliyorsunuz. Haliyle bu uygulama ile üretimden hiç uzaklaşmıyor ve imalathanenin hep içinde yer alıyorsunuz. ​

Neden TEZMAKSAN’ı tercih ettiniz? 

TEZMAKSAN’ın müşteri odaklı çalışmasından bahsetmiştim. Ancak firmanın profesyonelliğini de dile getirmek isteriz. Zira satış sonrası ve servis hizmetleri de oldukça kuvvetli.Tezgah ve operatörün adaptasyonu, üretimde zaman kaybetmemek ve kaliteden ödün vermemek için hayati önem taşıyor.TEZMAKSAN, sattığı tezgahın peşini bırakmıyor ve kurulum-eğitim konusuna çok titiz yaklaşıyor. 

PLANLI BAKIM'ları da TEZMAKSAN’a mı yaptırıyorsunuz? 

Tezgahların bakım sorumluluğunu TEZMAKSAN’a yükledik. Daha doğrusu bu sorumluluğu kendileri üstlendiler. Periyodik olarak planlı bakım yaptırıyoruz. Kalite ile ilgili hassasiyetimizi fazlasıyla dile getirdim. Planlı bakım da kalite, hassasiyet ve zaman için anahtar niteliğinde bir uygulama… Hem verimlilik sağlıyor hem de büyük bir arıza yaşanmadan önlemi alınıyor. Biz üretim müdürleri, ani sürprizleri sevmeyiz. Planlı bakım ile kötü sürprizler ortadan kalkıyor. 

KAPASİTEMATİK ile nasıl tanıştınız?

Kalite konusuna kafa yorarken, üç yıldır kendi içimizde çalışmalar yapıyorduk. Planlamalarımız aşamasında TEZMAKSAN Ege Bölge Müdürü Asım Çetin bizi ziyaret etti. TEZMAKSAN’ın kendi mühendislik yazılımı uygulaması olan KAPASİTEMATİK’ten bahsetti.  Zaten Keba olarak “kalite, verimlilik ve zamandan tasarruf” dediklerinde hemen konuya heyecanla yaklaşıyoruz. ​

Haberler