EN

Tezmaksan,HAUS için Kapasitematik ile çalışan üretim takip sistemi kurdu

19.03.2021, Cumartesi
haus.jpg (105 KB)

Endüstri 4.0 kapsamında yerinin toplanması, anlamlı olarak okunması ve raporlanması kritik uzmanlık alanlarından biri haline geliyor. Üretim hatlarında verilerin takibi ve paylaşılması verimlilik ve planlama sistemlerini kalıcı olarak değiştiriyor. Tezmaksan'ın öncülük ettiği ve AR-GE ekibinin geliştirdiği uzaktan erişim ve raporlama sistemi olan Kapasitematik sayesinde CNC makinelerin planlı plansız duruşları, kapasite durumları, üretim adetleri. saha geri bildirimleri gibi pek çok açıdan ölçümlenmesi sağlanıyor. 
Farklı pazarlara, sektörlere ve uygulamalara yönelik güvenilir santrifüj teknolojilerinden oluşan kapsamlı bir ürün portföyü sunan HAUS. 32.000 m2 ye yayılmış entegre üretim tesisinde sürekli olarak son teknolojiyi ve yenilikçi uygulamaları bünyesinde barındırıyor. HAUS, üretim hattının kişiselleştirilmiş ihtiyaçlara göre optimize edilmesi sağlayan nesnelerin interneti platformu ihtiyaçlarına Tezmaksan ile çözüm buldu. Firma. Tezmaksan iş birliğiyle hayata geçirdikleri proje ile ilgili şu bilgileri verdi: Projeye başlarken, hazır bir paket program satın almak yerine kendi know-how kültürünü oluşturmak amacıyla şirket içinde. tamamen kendi ihtiyaç ve amaçlarına yönelik bir çözüm oluşturmak adına yola çıktık. Ancak bu tarz bir çalışmanın çok fazla gerçekleştirilmediği düşünülünce yerli veya yabancı kaynak bulmak imkansız oldu. Bu noktada Tezmaksan firmasının danışmanlığı ile projede ilerleme kaydedebildik. 

AMAÇ, ÜRETIM VERIMLILIĞINİ ARTIRMAK VE MALİYETLERİ AZALTMAK Dört farklı departman olan IT. Metot. Proses ve imalat birimlerinin ortak çalışma gerçekleştirdiği projede temel amaç. 24 saatlik üretim süresinde makinaların maksimum kapasitede çalışmasını sağlayarak üretim verimliliğini arttırmak ve üretim maliyetlerini azaltmayı sağlamaktır. 
Bunun yanında takip sistemi ile, insan kontrolünden bağımsız makinanın üretimde olmadığı sürelerin tespit edilerek planlı veya plansız duruş olarak kayıt altına alınması ve makina alarmlarının tespit edilmesi sağlanmıştır. Şu an için iş emri eşleştirmesi sayesinde gerçek üretim süresi ile rota süresi karşılaştırılarak süre iyileştirmeleri yapılmaktadır. Parkurda iki dev ekran ile anlık olarak tüm makinalar izlenebilmekte ve vardiya başlangıçlarında ilgilere makina durumlarını içeren bilgilendirme içerikleri çeşitli platformlardan iletilmektedir.

Haberler