EN

HARS TRAKTÖR; KAPASİTEMATİK BİZE ÜRETİMDE ULAŞILABİLİR VERİLER SUNUYOR”

9.02.2021, Perşembe

hars-traktor-kapasitematik-bize-uretimde-ulasilabilir-veriler-sunuyor-163117875865-k.jpg (72 KB)

Ürünü müşterinin isteklerine göre şekillendirilebilmesi açısından Kapasitematik’i gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ettiğini belirten Sadi Angılcı, dijital dönüşümün adımlarını Tezmaksan ile birlikte atmanın en iyi seçenek olduğunun da altını çizdi.

Firmanız hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Hars, 1983 yılında Hüseyin Angılcı tarafından Konya’nın Akşehir ilçesinde küçük bir atölyede otomotiv yedek parça üretimine başlamış sonraki süreçte cnc-işleme, saç-işleme ve döküm üretimine de kendi bünyesine katarak entegre bir tesis halini almıştır. Müşterilerimizin en büyük avantajı son kullanıcıya uygun hale getirebildiğimiz ürünlerimizde birçok işlem kendi bünyemizle yapılmaktadır. Bugün Hars olarak, 30.000 m2 kapalı alanda 300’e yakın çalışma arkadaşımızla birlikte yaklaşık 60 ülkeye traktör ve yedek parçası ihraç ediyoruz.
Tezmaksan ile iş birliğiniz ne zaman ve nasıl başladı? Firmamızın kurucusu Hüseyin Bey ile Mustafa Bey çok eski arkadaşlar. İlk iş birliğimiz 1988 yılında Tezmaksan’ın Universal tezgahlarıyla başladı. Bugün 35 tezgâhımız var ve hepsi Tezmaksan’ın eseridir. Gerek yılların verdiği güven gerekse yenilikçi bir yönetim anlayışı ile Tezmaksan, sektörümüz için sürdürülebilir üretim zemini hazırlıyor. Parkurda ve Kapasitematik gibi çözümlerle Tezmaksan, sürdürülebilirliğe örnek teşkil ediyor.


Kapasitematik kullanmaya ne zaman başladınız?Kapasitematik kullanmanız iş süreçlerine ve üretiminize nasıl yansıdı? Size getirdiği avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık 8 aydır Kapasitematik kullanıyoruz. Kapasitematik’in bize sağladı avantajları kısaca şöyle özetleyebilirim: Tezgahların kayıp süreleri, yüklenme değerlerindeki anormallikler, vardiya arasındaki performans farklılıkları, yıl sonu çalışan performansının daha sağlıklı analizi gibi görmek. Üretimde ölçülebilir ve erişilebilir mikro verileri bize sunan Kapasitematik’i kullanmaktan biz çok mutluyuz.

İnsan kaynağı yönetiminde ne gibi değişiklikler yaptınız?

Kapasitematik; üretim alanlarımıza ekranlar yerleştirerek çalışanlarımızın sürecin farkındalığını kazanmalarının, sıra dışı durumlarda sistemin uyarı vermesini sağlayarak erken müdahalenin önünü açmasının, sürelerdeki kaybın önüne geçmesinin ve bununla birlikte maliyet avantajı sağlamamızın yolunu açtı. 

Kapasitematik’in ara yüzünden memnun musunuz?

Kullanımı konusunda neler söylemek istersiniz ve tavsiye eder misiniz? Kapasite analizi ve duruş takibi açısından süreci dijitalleştirmek için kapasitematik’in kiralama opsiyonu ile sunuluyor olmasını başlangıç için çok avantajlı görüyorum. Yerli bir firma olması ile ürünü sizin isteklerinize göre şekillendirebilmesi, dijital dönüşümün adımlarını Tezmaksan ile atmanın en iyi seçenek olduğunu bize düşündürdüğü için Kapasitematik’i herkese tavsiye ederim.


Haberler