EN

GP Die Casting: “Kapasitematik operasyonel giderlerimizde yüzde 60’a varan kazanç sağladı”

2.01.2021, Salı
GP Die Casting (Güven Pres Döküm) Genel Müdürü Emir Aşarı: “Kapasitematik’in üretimde verimliliğe etkisi, beklentimin çok üzerinde gerçekleşti. 2016 ve 2017 ile karşılaştırdığımızda Kapasitematik sonrası operasyonel giderlerimizde yüzde 60’a varan bir kazanç sağladı.”

93-sayi-22-sayfa-gp_die_ic1.png (3.31 MB)
GP Die Casting (Güven Pres) olarak müşterilerinize sunduğunuz spesifik teknoloji nedir? Bu spesifik teknoloji ve uygulama, hangi üretim ortamında ve biçiminde kullanılıyor?

GP Die Casting, Güven Pres Döküm adıyla 1993 yılında kuruldu. Alüminyum ve zamak alaşımlarından basınçlı döküm yöntemi ile parça üretimi ve CNC işleme hizmetleri sunuyoruz. Otomotiv, savunma sanayi ve bilişim sektörlerine çalışıyoruz. Başta Almanya olmak üzere İsviçre, ABD, İngiltere, Hollanda, Kuzey İrlanda, İtalya, Malezya, Yeni Zelanda’ya hatta Çin’e bile ihracat yapıyoruz.

Brother marka tezgah seçiminizin üretiminize katkısı ne oldu?

Tezmaksan ile çalışmaya başlamadan önce Tayvan malı 12 tezgahımız vardı, ilk etapta tezgah sayımızın 3’te biri kadar Brother marka tezgahı parkurumuza dahil ettiğimizde üretim kapasitemizi ikiye katladık. Gerek süreklilik, arızasızlık, serilik açısından değerlendirilebilecek en iyi makinelerden biri diyebilirim.

 Fiyat performans oranı son derece iyi olan Brother marka tezgahlarla çalışmaya devam edeceğiz.
93-sayi-22-sayfa-gp_die_ic2.png (101 KB)
Kapasitematik kullanmaya başlamanız üretimde verimlilik artışı sağladı mı?

Kapasitematik ile OEM değerlerinin hepsini aktif olarak görebiliyorum. Boşa geçen zamanları izliyor, bunların değerlendirilmesine yönelik geri dönüş sağlıyorum. Sürekliliği çok daha artırıyor, verimlilik konusunda size önemli istatistikler veriyor ve ileriye dönük olarak verimi artıran planlamalar yapabiliyorsunuz. Kapasitematik’i üç dört ay kullandığınızda bile size elle tutulur istatistikler sağlıyor, üretim planlamanızı çok daha sağlıklı yapar hale geliyorsunuz. İleriye dönük olarak yaptığınız yatırımlarda da size hangi tezgaha ne kadar ihtiyacınız olduğu ile ilgili bir yeti de kazandırıyor.

Kapasitematik’ten önce makinelerden veri okuma yapıyorduk ancak Tezmaksan’dan gelen bu çözüm tamamen bitmiş haliyle geldi. Doğrudan makinelerden veri çekip bunu ERP sistemimize entegre ettik. Veriyi çekmeniz yetmiyor, bunu düzgün şekilde işleyebiliyor olmanız gerekiyor. Kapasitematik hazır bir sistem, ERP sistemimizle entegre çalışıyor, girilen iş emirlerinin hangi performansta yerine getirildiğini, ne kadar kapasite boşluğum olduğunu görebiliyorum. Kapasitematik’in üretimde verimliliğe etkisi, beklentimin çok üzerinde gerçekleşti. 2016 ve 2017 ile karşılaştırdığımızda Kapasitematik sonrası operasyonel giderlerimizde yüzde 60’a varan bir kazanç sağladı.

Haberler