“Makina başına ayda 300 TL’ye KAPASİTEMATİK kiralayabilirsiniz!”

TEZMAKSAN Makina Ar-Ge ekibinin geliştirdiği yazılım programı KAPASİTEMATİK, işletme sahiplerine internet olan her ortamdan makinalarını takip etmelerini ve analizlerini görmesini sağlayan sağlayan bir sistem. Makina verimli çalışıyor mu? Ne zaman arıza verdi? Duruş süreleri nedir? Neden makine duruyor? Gerçekten kesim yapıyor mu? Operatör tarafından doğru program kullanılıyor mu? Bu sorulara, veri raporlamalarıyla cevap veren KAPASİTEMATİK, tıpkı TEZMAKSAN teknolojileri gibi kiralanabiliyor. Hem de “10 makinaya 3000 TL kiralama paketi” ile makine başı ayda 300 TL gibi cüzi bir fiyata… TEZMAKSAN Satış Direktörü Erdinç Koç, KAPASİTEMATİK’te kiralama kampanyasını anlattı.

Genel olarak KAPASİTEMATİK’i anlatabilir misiniz?

Bu, TEZMAKSAN Ar-Ge ekibi mühendislerinin işletmelerin verimliliğini artırmak amacıyla hayata geçirdikleri yerli bir yazılım. Endüstri 4.0 dahilinde tasarlanan bu proje ile uzaktan erişim yaparak makinaların anahtar öneme sahip verileri, tek bir merkezde toplanıyor ve bu veriler rapora dönüştürülüyor. Uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi olan “KAPASİTEMATİK” sayesinde CNC kullanıcıları ve işletmeler, mevcut makinalarını ölçebiliyor ve tarihsel trend analizlerini görebiliyor. Normal şartlarda bir işletme için hem maliyet hem de zaman açısından sorun olabilecek bu tür bir çalışmayı KAPASİTEMATİK ile tek bir tuşla tamamlamak ve takip etmek mümkün.

Yani bu hizmeti iki şekilde sunuyorsunuz: Satış veya kiralama…

Elbette yazılımın, yatırım ve bakım gibi maliyetleri var. Programı satın aldığınızda lisans ücretleri ödeniyor ve kapalı devre server yatırımı yapılıyor. Kiralamada, kullanıcılar sadece internet üzerinden sunduğumuz sistemle verileri web ekranında görebiliyor ve raporlamalarını alabiliyor. Kullanıcı ekstra bir ücret de ödemiyor. Böylece kullanıcı server maliyeti ve lisans ücretinden muaf tutuluyor.

Kullanıcı için hangisi daha mantıklı?

Uygulamanın kiralanması ya da satın alınmasında; müşterinin istekleri değişkenlik gösterebilir, biz kiralamayı öneriyoruz çünkü müşteriye ekstra bir maliyet gelmiyor ve sürekli güncel programı kullanıyorlar.

Fiyatlardan da söz edebilir misiniz?

2018 sonu itibariyle KAPASİTEMATİK’te kampanya başlattık. Min. 10 tezgahı kapsayan paketin aylık kira bedeli 3000 TL. Böylece işletmelere, tezgah başına ayda 300 TL gibi cüzi bir ücret ödeyebilme imkanı yarattık. Satın almada ise tezgah başına server ve lisans fiyatları hariç 8.000 TL’lik satış ücreti var.

Altyapı çalışmaları için TEZMAKSAN olarak büyük emek harcadınız. Fiyatlar neden bu kadar uygun?

Çünkü mevcut ekonomik ortamda, sanayi üreticileri için yatırımlar zor hale geliyor. Biz de işletmelere çözüm sunmak ve verimliliklerini artırmak istiyoruz. Bu sebeple KAPASİTEMATİK’i hayata geçirdik ve kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Zaten kullanıcı işletmeler, avantajlarına tanık olup verimliliklerini artırdıklarında KAPASİTEMATİK’e sahip çıkıyor. Türkiye’de şu an yaklaşık 300 tezgahta KAPASİTEMATİK kullanılıyor.

İşletmeler, KAPASİTEMATİK’i hangi şartlarda kiralayabiliyor?

Maliyeti açısından KAPASİTEMATİK’in en az 10 adet tezgah için kullanılmasını tercih ediyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi bu ücret, kampanya fiyatıdır.


Etiketler: endüstri 4.0   cnc   kapasitematik   erdinç koç   üretim   başarı   verimlilik   yazılım   yatırım   takım tezgahları